To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Olimpijski sukces jeleniogórskich sportowców

 Olimpijski sukces jeleniogórskich sportowców

Sportowcy 185 reprezentacji narodowych w 22 dyscyplinach rywalizowali w greckich Atenach o medale 13. Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2011. Wśród 7500 zawodników i zawodniczek z niepełnosprawnością intelektualną było 85 Polaków, w tym dwójka debiutantów z jeleniogórskiej sekcji „Pragnę zwyciężyć” przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych. Wywalczyli cztery olimpijskie krążki. Zawody są organizowane co cztery lata.

Osiemnastoletni Maciej Jerka z Wojcieszowa i starszy o rok tegoroczny absolwent szkoły Łukasz Bujnowski z Pasiecznika to najlepsi w sekcji liczącej 80 sportowców. Pierwszy z nich badmintona, piłkę nożną i tenis stołowy trenuje od czterech lat. Drugi oprócz dwóch ostatnich dyscyplin od 2004 roku preferuje konkurencje lekkoatletyczne (trener Robert Piotrowski). Na szkolnych obiektach ćwiczą dwa razy w tygodniu. W swoich konkurencjach złote medale zdobyli podczas ogólnopolskich letnich igrzysk olimpiad specjalnych w Kielcach. To dało im nominacje na wyjazd do Aten. W Warszawie wręczyła je prezes Olimpiad Specjalnych Polska Katarzyna Frank – Niemczycka.

- Konkurencje rozegrano na obiektach wykorzystanych do sportowych zmagań podczas igrzysk olimpijskich w 2006 roku – mówi przewodnicząca sekcji „Pragnę zwyciężyć” od 2001 roku, trenerka trzech dyscyplin i multimedalisty Macieja Jerki, opiekun ekipy lekkoatletów, Izabella Skupin. - W ceremonii otwarcia światowych igrzysk OS z hasłem I am in! (Wchodzę w to!), na stadionie Panathenaikon uczestniczyły prezydentowe, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska, która medalistów z Jeleniej Góry zaprosiła na spotkanie do Belwederu. Pierwsza dama wręczała olimpijskie medale. Sportowcy i ich rodziny, trenerzy, wolontariusze, sędziowie i delegaci techniczni oklaskiwali piękne pokazy, m. in. Odyseję i występ Steve Wondera. Macieja i Łukasza często filmowała ekipa polskiej telewizji, byli prezentowani w programach TVP 1 i TVP 2, w TVP Info i TVP Sport.

Łukasz Bujnowski zdobył brązowy medal w skoku w dal. Uzyskał w finale wynik 4,46 metrów, poprzedni rekord życiowy poprawił o 86 centymetrów. Badmintonista Maciej Jerka został olimpijskim mistrzem w mikście (z Dominiką Białą). Srebrne krążki wręczono mu po grze pojedynczej (złoto przegrał z Chińczykiem) i po deblowej rywalizacji (grał z Krzysztofem Nowickim), w której ulegli Grekom.

- Przed rozpoczęciem igrzysk w ramach programu miast goszczących reprezentacja Polski gościła na wyspie Rodos, płynęliśmy tam promem aż 10 godzin – relacjonuje Izabella Skupin. - Oprócz sportowych treningów zawodnicy mieli okazję poznać miejscowe zwyczaje, historię i kulturę Grecji. Chłopcy zwiedzili też Akropol, kąpali się w Morzu Egejskim. Pomimo zamieszek życie w turystycznych ośrodkach toczyło się normalnie. Był tylko czterodniowy zakaz wychodzenia do centrum Aten. Mieszkaliśmy w czterogwiazdkowym hotelu z basenami. Wszyscy olimpijczycy mieli przeprowadzone badania lekarskie, m. in. wzroku, słuchu, stóp i stanu uzębienia. Dyscypliną pokazową była siatkówka plażowa.

Medaliści z jeleniogórskiej sekcji „Pragnę zwyciężyć” przywieźli na pamiątkę kolorową maskotkę igrzysk – Apollona. Miał za zadanie nieść ze sobą przesłanie radości i optymizmu dla zawodników. Słońce na maskotce symbolizuje optymizm, radość i zwycięstwo. Jego światło i ciepło są uważane za źródło życia i szczęścia.

Olimpijski sukces Macieja Jerki docenił burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk, który młodemu zawodnikowi przyznał comiesięczne stypendium. Na podobne uznanie czeka jego klubowy kolega, mieszkaniec Pasiecznika.

Komentarze (2)

Wielkie gratulacje! Czemu o tym tak mało się mówi. Przecież to wielki sukces w wielkim wydarzeniu.

Gratulacje dla zawodników i trenerów. Szkoła Specjalna z Jeleniej Góry rozkręca się pięknie. pozdrowienia dla kadry pedagogicznej